• Dilekçe nasıl yazılır?

    Dilekçe Nasıl Yazılır?Konu Başlıkları1 Dilekçe Nasıl Yazılır?1.1 Dilekçe Yazılırken Dikkat Edilmesi Gereken Bazı Hususlar1.2 Dilekçe Hitap Şekli1.3 İ...

Dilekçe Nasıl Yazılır?

Dilekçe nasıl yazılır sorusu birçok meslektaşımız tarafından sıkça sorgulanıyor. Dilekçe yazarken dikkat edilmesi gereken kurallar, dilekçe yazmanın incelikleri ve en doğru dilekçe yazılımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi yazımızda derledik. İşte Dilekçe yazılışı hakkında bilinmesi gerekenler.

dilekçe nasıl yazılır

Dilekçe Yazılırken Dikkat Edilmesi Gereken Bazı Hususlar

Dilekçe yazılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur. Öncelikle yazılan her dilekçenin resmi bir nitelik taşıdığını hatırlatmakta fayda var. Bu nedenle usul ve esaslara uygun bir dilekçe hazırlamak gerekir. Dilekçe yazılırken en çok yapılan hatalardan biri de a4 kağıdı kullanmamaktır. Dilekçe yazılırken kesinlikle a5 boyunda kağıt kullanmamalısınız. Her bir dilekçe resmi nitelik taşıdığından kabul edilebilmesi için A4 boyutlarındaki bir kağıda basılmalıdır. A4 kağıdı mutlaka çizgisiz ve beyaz olmalıdır.

Dilekçe yazılırken kurşun ya da silinebilir kalem kullanılmamalıdır. Bilgisayar üzerinden, daktilo üzerinden ya da tükenmez kalem yardımı ile el yazısı kullanarak dilekçe yazabilirsiniz. Tükenmez kalem kullanırken mavi ya da siyah renklerde kalem tercih edebilirsiniz. Bu renkler haricinde farklı renkler kullanılarak dilekçe yazılmamalıdır.

Dilekçe yazılırken öncelikli olarak dilekçenin hitap ettiği kurum adı ortalanarak büyük harfler ile yazılır. Yer ve tarih belirtilmeli, ciddi bir üslup tercih edilmelidir. Dilekçe yazılırken sorun kısaca ifade edilmeli ve uzun uzun tabirlere yer verilmemelidir. Bir diğer ifade ile dilekçenin resmi bir kuruma ulaşacağı göz önünde bulundurularak nesnel bir ifade dili tercih edilmelidir. İfadeler yazıya dökülürken sağ ve soldan ikişer parmak boşluk bırakılmalı, yazılar kağıdın kenarlarına yapıştırılmamalıdır.

Dilekçe Hitap Şekli

Dilekçenin hangi makama iletildiğine bağlı olarak dilekçe hitap şekli de değişiklik gösterebilir. Dilekçe bilgilendirme amacı ile yazılmış ise “bilgilerinize arz ederim.” İfadesini kullanabilirsiniz. Eğer dilekçe bir işlem yapılması amacı ile yazılıyorsa “gereğini yapılmasını arz ederim.” Şeklinde ifade edebilirsiniz. Bunların yanı sıra bir işlem için izin isteniyorsa “izninizi saygılarım ile arz ederim.” Şeklinde bir ifade ile dilekçenizi sonlandırabilirsiniz.

Dilekçe yazarken yazım ve imla kurallarına dikkat etmek gerekir. Dilekçenin sağ alt kısmına tarih, kişinin adı soyadı ve imza bilgilerini eklemelisiniz. Dilekçenin sol alt kısmına ise adres bilgilerini eklemelisiniz. Bir dilekçe sadece tek bir imza ile hazırlanabilir. Bu nedenle dilekçe hazırlarken birden fazla kişinin imzası atılmamalıdır.

İtiraz Dilekçesi örnekleri

Sınavlar sonrasında karşılaştığımız bir hususta kafamızda soru işaretleri bulunan sorulara itiraz edebilmektir. burada sizlere birkaç itiraz dilekçesi örneği paylaşmak istiyorum. son yapılan bayilik sınavı için meslektaşlarımızın hazırlamış olduğu dilekçe örnekleridir.

PDF Embedder requires a url attribute

YORUMLAR

 

Kamu Personel Seçme Sınavı

03 Nisan 2021

SON YAZILAR
SON EKLENEN SINAVLAR
POPÜLER YAZILAR
BİZİ TAKİP EDİN