• Tohum bombası nasıl yapılır?

    Tohum bombasının nasıl yapılacağını anlatacağımız bu makalemizde isterseniz öncelikli olarak tohum bombası nedir? Bunun kısaca bir anlatımını yaparak...

Tohum bombasının nasıl yapılacağını anlatacağımız bu makalemizde isterseniz öncelikli olarak tohum bombası nedir? Bunun kısaca bir anlatımını yaparak başlayalım.

Tohum Bombası Nedir?

tohum bombası nedir

Tohum bombası, kapalı alanlarda, bahçelerde ya da doğada herhangi bir yerde kullanılmak amacıyla önceden hazırlanmış olan tohumların ekime hazır hale getirilmiş minik toplara denir.

Tohum bombasının hazırlanması için ihtiyacınız olan malzemeler şöyledir:

Tohum Bombası Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

  • Kap
  • Su
  • Tohum
  • Eldiven (İsteğe Bağlı)
  • Toprak
  • Gazete ya da Kil
  • İsteğe bağlı olarak tercih edilirse akrilik boya

Yukarıdaki listede olması gereken malzemeleri hazırladıktan sonra tohum bombasının yapımına hazırsınız demektir.

Bitkilerin insan hayatında önemli bir yeri var. Gerek oksijen açısından sağlığa faydası gerekse estetik açıdan çevrenin düzenlenmesi, gerilla bahçeciliği bu konuda önemli bir iştir. Gerilla bahçeciliğindeki amaç bakımsız ve terk edilmiş olan alanların güzelleştirilerek yeşillendirilmesini sağlamaktır. Bu işlem yapılırken tohum bombası kullanılır. Gerilla bahçeciliği günümüzde tahmin edildiğinden çok daha yaygındır.

Gerilla bahçeciliği yaparken tohum bombalarınızın da hazır olması gerekiyor. Bu sayede yol kenarında ya da bahçenizin herhangi bir köşesinde renkli alanlar oluşturabilirsiniz.  Tohum bombasını yapabilmeniz içinde birtakım malzemelere ihtiyacınız olacak bu malzemeler aşağıdaki gibidir. Hazırlanması ve temin edilmesi kolay olan malzemelerin listesi şöyledir:

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz tohumlarla ilgili olarak ayçiçeği, papatya, çim gibi bitkiler seçebilirsiniz. Eğer ekeceğiniz bitkiler sonbahar için uygun olacaksa bu durumda bakla, turp ya da soğan seçilebilir.

Yukarıdaki malzemeleri temin etmek oldukça kolaydır. Sanıyorum herkesin evinde ya da kolay ulaşabileceği bir yerde vardır. Tohumlar ise isteğe bağlı olduğu için internetten daha çeşitli bitki tohumları satın alınabilir.

Tohum Bombası Yapmak

tohum bombası ve çimlenme periyodu

Malzemelerinizi temin ettikten sonra tohum bombası yapabilmek oldukça kolaydır. Büyük bir kabın ya da leğenin içine kil, su, toprak ve satın aldığınız tohumları koyarak karıştırın. Karışımı iyice hazırladıktan sonra yapmanız gereken şey ceviz büyüklüğünde toplar hazırlamak. Hazırlamış olduğunuz bu topları bir süre boyunca kurumaya bırakıyorsunuz.

Tohum Malzemeleri arasında bulunan kil özelliği gereği bombanın nemli kalmasını sağlayacaktır, bu sayede tohumların oluşması çok daha kolay olur. Eğer kil bulamazsanız onun yerine gazete kağıdı da tercih edebilirsiniz. 

Liste içerisinde yer alan akrilik boyanın amacı ise rengarenk tohumlar elde edilmesini sağlamak, bu sayede bahçenizde ya da peyzaj yapacağınız alanda görsel açıdan çok daha şık ve estetik bir görüntü oluşturabilirsiniz.

Tohum bombasında kullanılan malzemelerin insan sağlığına zararının olmaması ve herhangi bir şekilde zarar verici özelliğinin olmaması çocuklarla etkinlik oluşturma konusunda da oldukça faydalı olacaktır.

Tohum Bombası Yapılışı

Bu işlem esnasında elleriniz çamur olacağından dolayı eldivenlerinizi giymeniz faydalı olacaktır. Ancak toprakla birebir temas etmek isterseniz eldiven giyip giymemek size bağlıdır.

Kabın içerisine toprak, kil ve suyu koyup karıştırın. Bir süre karıştırdıktan sonra elinizde hazır olan tohumları ilave ederek karıştırmaya devam edin. Karışım bir süre sonra hamur kıvamına gelecektir. Elinizle kontrol ettiğiniz bu hamur dağılmıyor ve parçalanmıyorsa, şekil verilmeye hazır demektir. Şekil ise tohuma adını veren bomba şeklinde yani top şeklinde olabilir.

Tohum bombasının top halinde yapılmasının en önemli nedeni kuruduktan sonra içerisinde nemi hapsedebilmesidir. Dolayısıyla topların nemli olması içindeki tohumların çimenlenmesini sağlayacaktır. Topların yuzeyinin pürüzsüz olmasına dikkat etmelisiniz. Bu sayede kıvama geldiğini de anlamış olursunuz.

Hazır olan tohum bombalarını oda sıcaklığında bir mekanda kurumaya bırakmanız gerekiyor. Gazete kağıdının üzerine koyarak kurumasını bekleyebilirsiniz. Bu sayede etrafı da kirletmemiş olursunuz.

Tohumlar kuruduktan sonra artık toprakla buluşmak için hazır demektir. İstediğiniz bir yerde bahçe düzenleme, park gibi alanlarda kullanabilirsiniz.

Son olarak deneyebileceğiniz farklı bir işlemden daha bahsedebiliriz. İsteğinize bağlı olarak hazırlamış olduğunuz hamur kıvamının içerisine akrilik boya ekleyerek tohumlarınızın daha renkli bir görüntü oluşturmasını sağlayabilirsiniz. 

Tohum bombası çocuklarla yapılabilecek en güzel etkinlikler arasında yer aldığı gibi haftasonu doğaya çıkarak istediğiniz yere fırlatabilir ve bu sayede yeşil bir doğa için sizde üzerinize düşeni yapmış olursunuz.

Yukarıda tohum bombası nasıl yapılır? Detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

YORUMLAR

 

Kamu Personel Seçme Sınavı

03 Nisan 2021

SON YAZILAR
SON EKLENEN SINAVLAR
POPÜLER YAZILAR
BİZİ TAKİP EDİN