• SGK Yurtdışı Borçlanma Hesaplaması Nasıl Yapılır?

    SGK Yurtdışı Borçlanma Hesaplaması Nasıl Yapılır? Pek çok mühendis arkadaşımız yurtdışında görev alıyor ve doğal olarak sigorta büyük bir soru işaret...

sgk yurtdisi
yurtdışı sigorta

SGK Yurtdışı Borçlanma Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Pek çok mühendis arkadaşımız yurtdışında görev alıyor ve doğal olarak sigorta büyük bir soru işareti oluyor. o kişler için sizlere detaylı bir yazı kaleme alacağım. SGK’lı olarak çalışanların  SGK yurtdışı borçlanma hesaplaması nasıl yapılır? Yurt dışında çalışmak ve zamanını Sosyal Sigortalar Kurumu’na yatırmak isteyenler a) Türkiye’de işi olmayanlar, daha önce işçi (SSK) veya serbest meslek sahibi (BAĞKUR) ve ev hanımı olarak çalışmış olanlar. Ödünç almak isteyenlerin harcadıkları süre, “İl Sosyal Sigorta Kurumları Müdürlüğü”nün Türkiye’de son kez yurt dışı faaliyetlerini ikamet yerine en yakın şekilde yürütme yetkisine sahip “Sosyal Güvenlik Sistemi” kapsamında Devlet memuru statüsünde bir emekli maaşıdır. Güvenlik Sözleşmesi Sosyal güvenlik sözleşmesi alanlar ve sosyal güvenlik sözleşmesi başvurusunda bulunanlar içindir. Emekliliklerde “SGK Sosyal Güvenlik Müdürlüğü – Memur Emeklilik Ticaret Kurumu – Bakanlıklar / ANKARA” bulunmaktadır.

Yurtdışı Borçlanması Nedir?

Ziraat mühendisi
ziraat mühendisi yurtdışı

Birçok kişi yurtdışı borçlanması nedir? sorusunu bilmemektedir. Yurt dışında yaşayan ve Türkiye’deki önceki sigortalılık sürelerine yurt dışında kalma süresini eklemek isteyen vatandaşlar yurt dışından kiralama yapabilirler. Yurt dışından alınan kredilerde, yurt dışında geçirilen sürenin Türkiye’de sigortalı olduğu süre içinde tahakkuk ettirilmesi ve bunun sonucunda oluşan borcun ödenmesi ile vatandaşın emeklilik hakkı doğar.

Yurtdışından malzeme ödünç almak için ödünç verme süresini belirtmelisiniz. Yabancı borçlu, Türk vatandaşı veya Türk vatandaşı olma hakkı bulunan ancak çıkış izni ile vatandaşlığı sona eren bir kişi, 18 yaşından sonra yurt dışında kalmaktan dolayı borçlanabilir. SGK Yurt Dışı Kredi Formu ve diğer belgeler üzerinden kredi verilebilir.

Hangi Süreler İçin Yurtdışı Borçlanması Yapılabilir?

zm
sgk

Yurtdışında uzun süre ikamet eden vatandaşların, Türkiye’deki geçmiş sigortalılık sürelerinin sayılabilmesi için sorumlu acenteye dış kredi başvurusu yapmaları gerekmektedir. Başvuru, yurtdışında ikametgah belgesi sunabilir. Ancak, kredilerin farklı vadeleri vardı. Hangi süreler için yurtdışı borçlanması yapılabilir?

  • Sigorta süresi,
  • Sigortalılık süresi içinde veya sigortalılık süresi sonunda bir yıla kadar işsizlik süresi,
  • ev hanımı olarak yurt dışında kalmak,

Yurtdışı borçlanması için gereklidir. Yurt dışında kaldıkları süre için kredi başvurusunda bulunanların emekli olabilmeleri için belirli şartlar getirilmiştir. Bu şartların dış borç durumunda da karşılanması gerekir. SGK yurtdışı borçlanma hesaplaması nasıl yapılır? Yurt dışında hemen hemen tüm konaklamalar için kredi mevcuttur. Bu sayede ev hanımları da borç para alabilmektedir.

YORUMLAR

 

Kamu Personel Seçme Sınavı

03 Nisan 2021

SON YAZILAR
SON EKLENEN SINAVLAR
POPÜLER YAZILAR
BİZİ TAKİP EDİN