• İyi Tarım Uygulaması Nedir?

    İyi tarım uygulaması yetiştirilen meyve veya sebzelerin sofraya gelmesine kadar uzanan üretim ve pazar aşamalarına kadar oluşan süreçlerin tüm aşamal...

İyi tarım uygulaması yetiştirilen meyve veya sebzelerin sofraya gelmesine kadar uzanan üretim ve pazar aşamalarına kadar oluşan süreçlerin tüm aşamalarını kapsayan bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde yenilen meyve veya sebzelere zarar gelmeden kimyasal maddelerin kontollü ve kalıntı riski oluşturmadan kullanılarak, üreticiden tüketiciye ulaşılmasını sağlamayı amaçlayan bir üretim zincirinin mekanizmasıdır. Tarım üretimlerinin çevreye, insana ve hayvanlara zarar vermeden üretilen iyi tarım ürünlerin sertifikalandırılarak pazara ulaştırılmasına denilmektedir.

iyi tarım

İyi tarım sadece insan sağlığını değil aynı zamanda yapılan denetmeler sayesinde çevre ve toprağı korumakta, üretici, işçi ve tüketici sağlığını korumakta, hayvanların zarar görmemesini ve tüketim bilincinin aşılanmasını sağlamaktadır. Bu belgeyi alabilmek için Tarım Bakanlığı’nın yetkilendirdiği kontrol ve sertifikasyon kuruluşlarına başvurulması gerekmektedir.

İyi Tarım Uygulamasının Amacı Nedir?

İyi tarım uygulaması tarım sektöründe kullanılacak olan zararlı maddelerin kullanılmasını önlemektedir. Canlı ve cansız varlıkların sağlığını koruma amaçlı bir şekilde ilerlenen bu projede aynı zamanda toprak, hava ve su kirliliklerini önlemek amacı ile de ilerlenmektedir. Çevre,  insan ve hayvan sağlığına etki etmeyen ve korumak amaçlı tarımsal faaliyetlerin uygulanması, doğal kaynakların korunması, tarım arazilerine sürdürülebilir bir gıda güvenliğinin sağlanması için bu tür uygulamalar gerçekleştirilmektedir.

bitki hasadı

Tarım yapılırken bitkide ve toprakta kullanılan kimyasal maddelerin kontrollü olması, toprağa ve çevreye zarar veren ekipmanların, ilaçların kontrole tabii olması, toprak ve bitki kalitesinin yükseltilmesini sağlamaktadır.

İyi Tarım Uygulamalarının Faydaları Nelerdir?

İyi tarım uygulamasına göre iyi olan toprağı işleyerek sulama veya gübreleme, zararlı olan üretimleri veya enerji üretimlerinde tasarruf sağlanabilmektedir. İyi tarım uygulaması sertifikası olan her ürün iç ve dış pazarda tercih edilmektedir. İyi tarım uygulamalarının üreticiye olan faydaları pazarlarda kolay bir şekilde ulaşımını sağlamakta, uzun bir süreçte üretim masraflarını azaltmakta, üreticiye devamlı olarak tarım yapabilme olanağı sağlamakta, üretilen ürünlerin iç ve dış sahalarda tercih edilmesine olanak sağlamaktadır.

toprak ve tarım

İyi tarım uygulamalarının tüketicilere olan faydaları ise alınacak olan üründe kaliteyi ve güvenilirliği sağlamakta, tüketicilerin gıda üzerinde güvenliği ve kalitesi hakkındaki istek ve görüşleri yerine getirmekte, ürün hakkında gerekli olan bilgiyi elde etmeyi sağlamaktadır.

YORUMLAR

 

Kamu Personel Seçme Sınavı

03 Nisan 2021

SON YAZILAR
SON EKLENEN SINAVLAR
POPÜLER YAZILAR
BİZİ TAKİP EDİN