• C Vitamini İçeren Tarım Ürünleri

    C vitamini nedir? Neden önemlidir? C vitamini insan hayatında ve metabolizması gereği, sağlığı açısından önemli bir yere sahiptir. C vitamini, insan ...

C vitamini nedir? Neden önemlidir?

C vitamini insan hayatında ve metabolizması gereği, sağlığı açısından önemli bir yere sahiptir. C vitamini, insan vücudunda normal enerji oluşum metabolizmasına, yorgunluk ve hamlamanın azalmasına ve en önemlisi bağışıklık sisteminin normal işleyiş fonksiyonlarında olmasına, en başlıca gereksinim duyulan vitamin türüdür. Diğer bir yandan insan vücudu için kemiklerin, kıkırdakların, diş etlerinin, kan damarlarının işlevleri ve sağlıkları açısından kolejen oluşumuna katkıda bulunur.

Antioksidan vitaminlerden bir tanesi olan C vitamini, enfeksiyon hastalıkları ve tümör hücrelerinin oluşumu gibi hastalıklara karşı, bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli bir role sahiptir. C vitamini ısı, ışık ve metal ile temas durumlarında içerisindeki mineral ve vitaminlerin anında yok olan bir vitamin türüdür. C vitamininin başlıca kaynakları meyve ve sebzelerdir. Çok hassas bir yapıya sahip olan C vitaminini iyi bir şekilde muhafaza etmek çok önemlidir. Aksi halde gıdalar içerisindeki C vitamini %100’e varan oranla yok olabilir. Besinlerde metal, bıçak ve doğrayıcılar ile temastan kaçınılmalıdır. C vitamini besin olarak meyvelerden alındığında kabuklu olarak tüketilmelidir. Meyve ve sebzelerin tüketimi esnasında kesilmemesi onun yerine parçalanarak tüketilmesi gerekmektedir. Sebzeler çok fazla ısıya maruz kalmadan pişirilmeli gerekirse haşlanarak tüketilmelidir.

Bol miktarda C vitamini içeren tarım ürünlerine örnek verilecek olursa:

C vitamini bulunun meyveler:

Siyah üzüm

Domates

Kivi

Portakal

Çilek

Limon

Ananas

Mango

Greyfurt

C vitamini bulunan sebzeler:

Bezelye

Kırmızıbiber

Brokoli

Maydanoz

Papatya

Yeşil dolmalık biber

Brüksel lahanası

Karnabahar

C vitamini meyve ve sebzelerden alınıp vücutta kullanılır. C vitamininin fazlası yağda çözünemediği için vücutta depolanmaz.

C vitamini eksikliğinde oluşabilecek bazı durumlar:

C vitamini eksikliğinde ortaya çıkan iskorbüt hastalığı ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. Eksikliğinde meydana gelen yorgunluk, kas ve eklem ağrıları kendini kısa bir süre içerisinde şiddetlenerek gösterecektir. Bu ağrıların yanı sıra dikkate alınması gereken diğer bir rahatsızlık hususları da kolay yaralanma, doku zedelenmesinin gözle görülür hale gelmesi, ciltte kısa sürede kızarma ve morarmaya yol açabilmektedir. C vitamini eksikliğinde cilt kuruluğu, saç dökülmesi, burun kanamaları gibi aniden oluşan rahatsızlıklar da meydana gelmektedir.  Yaraların geç iyileşmesi ve hastalıklara kolay yakalanmak yani kısacası vücudunun bağışıklığının düşmesi de öngörülen bir C vitamini eksikliğidir.  Bunların yanı sıra ağız yaraları, diş kayıpları da gözlemlenmektedir. İskorbüt hastalığı kısacası bütün vücut sisteminizde bir yerlerden kendisini göstermeye başlar.  Dengeli ve yeteri kadar beslenmez ve C vitamini almaz iseniz bu sonuçlar kaçınılmaz olacaktır.  Eğer C vitamini eksikliği belirtilerini taşıdığınızı düşünüyor ya da gözlemliyorsanız yeteri kadar C vitamini tüketmiyorsunuz demektir.

YORUMLAR

 

Kamu Personel Seçme Sınavı

03 Nisan 2021

SON YAZILAR
SON EKLENEN SINAVLAR
POPÜLER YAZILAR
BİZİ TAKİP EDİN